Polskie Radio
Section05
radio dla dzieci

"Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" - zielnik czy leksykon?

"Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" to pięknie ilustrowany – trochę zielnik, a trochę leksykon – dla dzikich dzieci, które chcą wiedzieć więcej! Małgorzata Strzałkowska ponownie zachwyci Was w książce, w której nie zabraknie ani wybornych wierszy, ani fachowych informacji, ani… krasnoludków! Autorka już jutro 22 maja w Polskim Radiu Dzieciom o 8.30. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca radio dla dzieci

"Żebranie" orzeszków to nie jest typowe zachowanie wiewiórek. Czego nauczyli je ludzie?

- Wiewiórki leśne więcej czasu spędzają w koronach drzew, niż te które widujemy w parkach. Miejskie wiewiórki nauczyły się bowiem, że jak zejdą na ziemię to jest duża szansa, że dostaną jakiś smakołyk. To nie jest dla nich naturalne zachowanie - wyjaśniła dr Dagny Kruze - Gryz z Instytutu Nauk Leśnych SGGW, która w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiadała o najważniejszych faktach z życia wiewiórek.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie hodowla zwierząt Wiewiórka Basia zwierzęta leśne las Łazienki Królewskie

Jak wyobraźnia wpływa na rzeczywistość? W "Kulturalnej Strefie" o najciekawszych panelach Rabka Festival

- Będziemy mówić dzieciom, że warto marzyć oraz podpowiadać jak te marzenia spełniać. A robić to będą sprawdzeni eksperci - powiedziała gość "Kulturalnej Strefy" Iwona Haberny przybliżając słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom 11. edycję Rabka Festival zbudowanego wokół hasła "Marzenia zmieniają świat".
Zobacz więcej na temat:  literatura patronatPRD radio dla dzieci literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ książki wyobraźnia

Jak zrozumieć siebie ucząc się komunikacji z dzieckiem? Rozmowa z Agnieszką Stein

- Komunikacja jest czymś więcej niż tylko językiem - powiedziała Agnieszka Stein w "Strefie Rodzica", gdzie przedstawiła najważniejsze myśli ze swojej najnowszej książki p.t.: "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych", która nie tylko pomaga uporządkować wiedzę o dobrej relacji, ale też przekazuje niezbędne narzędzia w tej dziedzinie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci zaburzenia rozwoju pedagog komunikacja

Małe, rude i puchate. Tym razem wiewiórki mają głos

Nie wiedzieć czemu, kiedy chcemy zbliżyć się do tego rudego stwora wołamy: "Basia!" i zdaniem wielu działa. A w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" dowiemy się tym razem nie tylko skąd wzięło się to "imię" dla wiewiórki, ale też poznamy ją z bliska. Jaki prowadzi tryb życia, gdzie chowa wszystkie swoje orzechowe skarby, a także co je - kiedy zapomni o tym gdzie są jej zapasy.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe Wiewiórka Basia zwierzęta leśne

Czym różni się astronom od astronauty?

Obaj zajmują się gwiazdami, tylko jeden z nich nigdy nie poleci w kosmos. Astronom i astronauta są jak piłkarz i kibic, którzy interesują się piłką na dwa sposoby: praktyczny i teoretyczny. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Astronomii zapraszamy na "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, w którym największe kosmiczne problemy i odkrycia przybliżyliśmy w towarzystwie dr hab. Krzysztofa Hełminiaka z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Toruniu. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie gryzonie edukacja przyrodnicza astronomia astronauta kosmos

"My pokazujemy muzykę ludową na nowo". Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia

Festiwal „Nowa Tradycja” to jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Organizowany jest od 1998 przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej, więc jak zauważył Piotr Dorosz, gość "Popołudnika" to już dwudziesta piąta odsłona tego wydarzenia! - I na pewno nie zabraknie dobrej muzyki i zespołów, które grają tradycyjną muzykę ludową, zakorzenioną w naszym kraju. My pokazujemy ją na nowo! - zachęcał dziennikarz muzyczny. Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci dzieci muzyka ludowa Muzyka dla dzieci muzyka polska folklor

Co wspólnego mają ze sobą: mewa srebrzysta bóbr, batalion drapieżny i bielik? Wiedzą to uczestnicy Dzikiej Odysei

Dzika Odyseja Ekspedycja Odkrywców 2024-2025 trwa, a tym razem jej uczestnicy wrócili z Wolina. W "Popołudniku" opowiedzieli zaś nie tylko o swoich wrażeniach, ale też o pewnym spostrzeżeniu. Każdy Park Narodowy ma swój symbol - skąd się on wziął i do czego nawiązuje? Wyjaśnili to w audycji Krystian Tyrański i Franek goście Jacka Zawady.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci dzieci podróże Krystian Tyrański parki narodowe

Opera jest jedną wielką magią, czyli 5. Mozart Junior Festival

Trwa 33. Festiwal Mozartowski, a Warszawska Opera Kameralna zaprasza wszystkich młodych melomanów do przeżycia wielkiej muzycznej przygody. Z myślą o nich bowiem stworzony został Mozart Junior Festival. Co będzie się działo podczas tegorcznej edycji? Jak zapowiedział dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska, nie zabraknie niespodzianek dla widzów w różnym wieku, ale szczególnie najmłodsi będą mile zaskoczeni.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska patronatPRD muzyka klasyczna

"Po raz kolejny łączymy światy" - już wkrótce Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki

- Sprawdzamy czy można połączyć świat ekonomii i wielbicieli książek, dlatego już 21 maja spotkamy się w przestrzeni Giełdy Papierów Wartościowych. Tego jeszcze nie było! - podkreśliła w Polskim Radiu Dzieciom Agnieszka Karp-Szymańska dyrektor programowa Festiwalu Ojce i Dziatki. Gość audycji "Kulturalna Strefa" dodała też, że wybór nie była przypadkowy, bo związany z Rokiem Edukacji Ekonomicznej.
Zobacz więcej na temat:  literatura patronatPRD radio dla dzieci literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ ekonomia pieniądze giełda papierów wartościowych

Liść sałaty, woda i podłoga nie wystarczy. Uwaga na żółwia! "Twardy ma tylko pancerz"

Okazuje się, że żółwiowi bardzo łatwo zrobić krzywdę nieodpowiednią opieką. Oprócz tego, że nie powinien on chodzić po domowej podłodze, potrzebuje nieco wyższej temperatury niż panuje na co dzień w naszych mieszkaniach, a także dobrej diety. W przeciwnym razie będzie może cierpieć, choć nie da tego po sobie poznać. O tym jak hodować żółwie w domu radziła w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" lek. wet. Aleksandra Maluta, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych i właścicielka Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej Szpitala Zwierząt Egzotycznych OAZA
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe

O Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w PR Dzieciom

Program Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki zbudowany jest tak, by niedorosły czytelnik w książkach, które są prezentowane mógł dostrzec pasję. Służą temu różnorodne warsztaty twórcze, wychodzenie w przestrzeń ogrodów, zachęcanie do kontaktu z przyrodą czy zapraszanie do miejsc na co dzień niedostępnych dla dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  literatura patronatPRD radio dla dzieci literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+

Jajka w kropki, piegowate trele... Katarzyna Stoparczyk i ptasie wesele!

- Piegowate koncerty, to znacznie więcej niż najpiękniejsza na świcie muzyka klasyczna. Ona pomaga nie tylko tym którzy jej słuchają, ale także tym potrzebującym. I tak jakiś czas temu dzieci ze szpitala mogły dzięki niemu wyjechać na wakacje. A więc jeśli można zrobić coś tak wspaniałego, to warto brać w tym udział - przekonywała Katarzyna Stoparczyk, gość Izy Żukowskiej w audycji "Muzyczne Podróże" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Ambasador Polskiego Radia Dzieciom muzyczne podróże radio dla dzieci instrumenty muzyczne Katarzyna Stoparczyk

Okulistyka, to przede wszystkim profilaktyka. Jak dbać o nasz wzrok? Podpowiadamy w "Popołudniku"

- Pacjenci w okulistyce to przede wszystkim ci, którzy badają swój narząd wzroku regularnie i sprawdzają czy nie dzieje się z nim nic złego. Wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów i trzeba go kontrolować - powiedziała dr Anna Maria Ambroziak, specjalista okulistyki, dyrektor Medyczna i Naukowa Centrum Okulistycznego, gość "Popołudnika", która odwiedziła Polskie Radio Dzieciom z okazji Dnia Okulistów i Okulistyki.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci okulary wzrok dzieci profilaktyka

Dysleksja, depresja czy ADHD. Jak nie przeoczyć u dziecka objawów, które mogą być początkiem problemów zdrowotnych?

- Kiedyś jeśli dziecko miało problemy z czytaniem, ładnym pisaniem czy liczeniem, nikt nie nazywał tego zaburzeniem. Mówiło się, że dziecko jest leniwe. Teraz mamy większą świadomość tych problemów - wyjaśnił dr Kasper Sipowicz, który wraz z prof. Tadeuszem Pietrasem opowiadali o nieróżnorodności i postrzeganiu jej w dzisiejszych czasach, a także sposobach na wykrywanie różnych nieprawidłowości w zachowaniu dziecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica złość u dziecka dzieci nastrój dysgrafia zaburzenia rozwoju pedagog

Co dzieciaki wiedzą o żółwiach? [SŁUCHAJ W NIEDZIELĘ OD 18.00]

Chociaż chowają się za grubą skorupą, to są jednak bardzo delikatnymi zwierzętami, którym łatwo zrobić krzywdę nieodpowiednią opieką domową. Jak zadbać o żółwia, czy łatwo nawiązać z nim więź i po czym poznać, że może się on źle czuć? Na wszystkie odpowie lek. wet. Aleksandra Maluta, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych i właścicielką Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej Szpitala Zwierząt Egzotycznych OAZA.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe