Polskie Radio
Section05
PRL

Ucieczka ambasadorów PRL do USA. Dlaczego Spasowski i Rurarz poprosili o azyl polityczny?

Romuald Spasowski i Zdzisław Rurarz to wysocy rangą dyplomaci w PRL, którzy zdecydowali się poprosić o azyl w USA. Miało to miejsce tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w naszym kraju. Prof. Patryk Pleskot, autor książki "Rurarz, Spasowski - żywoty równoległe", zdradził w audycji "Rzeczypospolite" motywacje obu dyplomatów oraz opowiedział o ich karierach i życiu po ucieczce.
Zobacz więcej na temat:  PRL Antoni Dudek dyplomacja Patryk Pleskot

"Moje komedie wzięły się ze strachu". Radiowe opowieści Sylwestra Chęcińskiego

- Jakbym miał ocenić, skąd są te moje komedie, to bym powiedział, że ze strachu. Z mojej obawy, że nie będą śmieszne i że ludzie ich nie zaaprobują. Jednym słowem, że z komedii zrobią się tragikomedie - powiedział w 1975 roku Sylwester Chęciński na antenie Polskiego Radia. Znakomity reżyser, twórca "Samych swoich", przyszedł na świat 21 maja 1930 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA komedia FILM KULTURA kino Sylwester Chęciński reżyser odeszli 2021 PRL Wacław Kowalski Władysław Hańcza

Prof. Stefan Swieżawski. "Złościło mnie, gdy mówiło się negatywnie o średniowieczu"

– Wydaje mi się, że średniowiecze było właściwie ustawicznym renesansem – mówił w jednym z  radiowych wywiadów prof. Stefan Swieżawski. Dziś mija 20. rocznica śmierci tego znakomitego filozofa, jedynego świeckiego delegata na obrady II Soboru Watykańskiego z krajów Europy Wschodniej, osoby, która – jak dowodzą nagrania Polskiego Radia – miała dar snucia zajmujących opowieści.
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo Lwów Dwudziestolecie międzywojenne PRL Karol Wojtyła Jan Paweł II Stefan Wyszyński katolicyzm Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Kościół katolicki

Historia Państwowych Gospodarstw Rolnych. "Maksymalnie 30 proc. PGR-ów było rentownych"

"Zboże rosło jak las" to książka, w której Bartosz Panek przybliża czytelnikowi sytuację osób związanych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. W audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia autor opowiedział o kulisach powstania tego dzieła oraz odniósł się do wielu stereotypów, jakie na przestrzeni lat narosły wokół słynnych PGR-ów i ich pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL rolnictwo komunizm PGR Aldona Łaniewska-Wołłk Bartosz Panek

"Trauma i duma"

Reportaż Alicji Grembowicz pod tytułem „Trauma i duma” został przygotowany w związku z 33 rocznicą porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Nagranie jest poświęcone okolicznością męczeństwa niezłomnego Kapłana i zostało oparte na dokumentach z procesu toruńskiego, badaniach Instytutu Pamięci Narodowej oraz wspomnieniach ludzi związanych z ks. Jerzym Popiełuszką. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Solidarność Kościół PRL śmierć proces toruński

Marek Nowakowski: celne słowo jest jak obraz, zostaje w pamięci

– Żywioł języka mówionego, wraz z kilkoma innymi przyczynami, stał się dla mnie zasadniczym bodźcem do pisania. Celne słowo, nawet jedno, w połączeniu z człowiekiem, jego wyglądem, zachowaniem, działało jak obraz, zostawało w pamięci – mówił Marek Nowakowski w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia z 1993 roku.
Zobacz więcej na temat:  Marek Nowakowski literatura KSIĄŻKA książki PRL pisarz przestępczość Warszawa miasto proza opowiadanie III RP HISTORIA

Mikrus samochodem z przypadku? "Dzisiaj jest niemal niespotykany"

Duży i mały fiat, polonez, syrena czy warszawa – to właśnie te pojazdy kojarzą się nam najczęściej, gdy słyszymy "polski samochód". Jednym z mniej popularnych, lecz niezwykle ciekawym jest mikrus MR-300.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 historia PRL PRL lata 50 historia Polski fiat