Polskie Radio
Zbigniew Łapiński [Akompaniator]
W małym palcu klawiaturę mam,
chociaż nie lubiłem ćwiczyć gam,
ale po co męczyć gamy,
gdy się gra akompaniament - tak jak ja!
Zbigniew
Łapiński

Był pianistą i kompozytorem, współtworzył słynne trio Gintrowski-Kaczmarski-Łapiński. Skomponował muzykę m.in. do utworów: "Wigilia na Syberii", "Czerwony autobus", "Samosierra", "Epitafium dla Sowizdrzała", "Wiosna 1905", "Dylemat". Jako akompaniator i kompozytor miał udział w powstaniu programów: "Mury", "Raj", "Muzeum", "Wojna postu z karnawałem" oraz współpracując z samym Jackiem Kaczmarskim: "Krzyk" i "Sarmatia". Niebagatelną rolę kierownika muzycznego odegrał w powstaniu płyty "Szukamy stajenki" z 1994.

W połowie lat 80. zaprosił go do współpracy norweski pieśniarz Jørn Simen Øverli, dzięki czemu powstała unikatowa płyta "Den røde bussen", z norweskimi przekładami piosenek Jacka Kaczmarskiego i umuzycznionych wierszy polskich poetów (Herbert, Miłosz, Różewicz, Tercz). Inna wspólna płyta, "Levende Bandasjer", z norweskimi wersjami piosenek Włodzimierza Wysockiego, otrzymała w 1989 prestiżową nagrodę Spellemannprisen.

Zbigniew Łapiński współpracował w Polsce z wieloma uznanymi artystami z kręgu piosenki poetyckiej: Mirosławem Czyżykiewiczem, Krzysztofem Daukszewiczem, Janem Kondrakiem, Kubą Sienkiewiczem, Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim i wieloma innymi.

Od 2005 nie występował na scenie, w swej aktywności artystycznej koncentrując się na komponowaniu. Zmarł 2 kwietnia 2018 roku. Spoczął w Alei Zasłużonych Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

Krzysztof Gajda

FILMY
playVideo
"Akompaniator", wyk. Zbigniew ŁapińskiZ filmu "Mój portret", autorzy: Ewa i Jerzy Włodarek, zdjęcia: Dariusz Prosiński, montaż: Wojciech Turczyński, TV Porion, Warszawa.
playVideo
W moim akompaniamencie jest mnóstwo rzeczy, które można samemu dodać albo przerobić, więc każde wykonanie jest inneZ filmu "Mój portret", autorzy: Ewa i Jerzy Włodarek, zdjęcia: Dariusz Prosiński, montaż: Wojciech Turczyński, TV Porion, Warszawa.
playVideo
O licealnym debiucieZ filmu "Mój portret", autorzy: Ewa i Jerzy Włodarek, zdjęcia: Dariusz Prosiński, montaż: Wojciech Turczyński, TV Porion, Warszawa.
playVideo
Nie chciałem tylko zarabiać pieniędzy - chciałem wyjechać, zarabiać i mieć z tego odrobinę satysfakcjiZ filmu "Mój portret", autorzy: Ewa i Jerzy Włodarek, zdjęcia: Dariusz Prosiński, montaż: Wojciech Turczyński, TV Porion, Warszawa.
playVideo
Pobyt w Norwegii: koncerty, płyty do tekstów Kaczmarskiego i HerbertaZ filmu "Mój portret", autorzy: Ewa i Jerzy Włodarek, zdjęcia: Dariusz Prosiński, montaż: Wojciech Turczyński, TV Porion, Warszawa.
playVideo
Nagrodą dla kompozytora jest nagranie i możliwość pokazania jego twórczości odbiorcyZ filmu "Mój portret", autorzy: Ewa i Jerzy Włodarek, zdjęcia: Dariusz Prosiński, montaż: Wojciech Turczyński, TV Porion, Warszawa.
playVideo
Wyprodukowano mnie jako inżynieraZ filmu "Mój portret", autorzy: Ewa i Jerzy Włodarek, zdjęcia: Dariusz Prosiński, montaż: Wojciech Turczyński, TV Porion, Warszawa.
playVideo
Lubię duże sceny. Jest coś nieprawdopodobnego w atmosferze parotysięcznej widowniZ filmu "Mój portret", autorzy: Ewa i Jerzy Włodarek, zdjęcia: Dariusz Prosiński, montaż: Wojciech Turczyński, TV Porion, Warszawa.
playVideo
"Powrót z Syberii"

Kompozycja, wykonanie: Zbigniew Łapiński, zapowiedź: Jerzy Satanowski (kompozytor)

playVideo
Katarzyna Walentynowicz: Zbigniew Łapiński to wybitny kompozytor, wybitny pianista i wybitny akompaniator
playVideo
Dariusz Łapiński: Mój tata jest artystą, który nigdy nie poszedł na skróty
playVideo
Przemek był bardzo konsekwentny w tym, co robił, w tym, co dla niego ważne i nieważneFragment wywiadu Janusza Deblessema, początek lat 90.
playVideo
Jacek był bardzo samotny w tym, co przeżywał, co czułFragment wywiadu Janusza Deblessema. Początek lat 90.
playVideo
Te trzy dość silnie brzmiące głosy, dwie gitary i fortepian stworzyły nową formę przekazuFragment wywiadu Janusza Deblessema, początek lat 90.
„MIMOCHODEM. ROZMOWY O JACKU KACZMARSKIM”
Tak… człowiek musi być coś wart, żeby żył! Musi mieć takie wewnętrzne poczucie, że to, co robi, ma sens. Zawsze praca twórcza bardzo dużo mnie kosztuje, bo ja pracuję na pełnych obrotach! Robię, co umiem najlepiej, robię, co mogę – a nie zawsze mi wychodzi: zdarza się przecież, że tworzę jakieś utwory, które genialne są w trakcie powstawania, a potem nagle się okazuje, że w mojej nowej ocenie napisałem głupotę. Wiesz, Kasiu, być może coś, co w mojej ocenie jest bez sensu, to w ocenie ogólnej jest dobre? Nie wiem… Mam wieczne wątpliwości! Człowiek, który nie ma wątpliwości, jest człowiekiem wypalonym! Na tym, podejrzewam, polega życie, że powstają zawsze wątpliwości, zarówno w stosunku do innych, jak i w stosunku do siebie.
Fragment rozmowy Katarzyny Walentynowicz ze Zbigniewem Łapińskim, zamieszczonej w książce autorstwa Katarzyny Walentynowicz pt. "Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim" (Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2014).
MÓWI ZBIGNIEW ŁAPIŃSKI
Ludzie zawsze są tacy sami Jeśli ktoś kocha to, co robi i wykonuje swoją pracę najuczciwiej i najlepiej jak potrafi, to jego status artysty zawsze będzie taki sam. Tutaj nie ma znaczenia, jakie to są czasy i jaki jest system (Polskie Radio 1996)
PIOSENKI
Rokosz słowa: Jacek Kaczmarski, muzyka: Zbigniew Łapiński
Lekcja historii klasycznej słowa i muzyka: Jacek Kaczmarski, Zbigniew Łapiński
Ptasie powroty słowa: Marcin Wolski, muzyka: Zbigniew Łapiński, śpiewa: Zbigniew Łapiński (demo)
Kiedy smutek się zmiesza z wieczorem tekst: Karol Wojtyła, muzyka: Zbigniew Łapiński, śpiewa: Joanna Lewandowska
Ośmioro słowa: Abraham Reisen, muzyka: Zbigniew Łapiński, śpiewa: Barbara Gołaska
Wiosna 1905 roku muzyka: Zbigniew Łapiński (wersja instrumentalna)
Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego muzyka: Zbigniew Łapiński
Poranek słowa: Jacek Kaczmarski, muzyka: Zbigniew Łapiński, śpiew: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński
Rozmowa słowa i śpiew: Jacek Kaczmarski, muzyka i śpiew:: Zbigniew Łapiński
ZDJĘCIA Zbigniew Łapiński