Polskie Radio
Antonina Krzysztoń [Sadźmy przyjacielu róże]
My wygnańcy stron rodzinnych,
może już nie ujrzym kwiatu,
ale sadźmy je dla innych,
szczęśliwszemu sadźmy światu.
Antonina
Krzysztoń

Uczuciowa interpretatorka nastrojowych ballad o niezrównanym głosie i wielkiej muzycznej wrażliwości. W latach 80. śpiewała tłumaczenia piosenek Karela Kryla oraz piosenki do wierszy polskich poetów (Zbigniewa Herberta, Franciszka Karpińskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Zygmunta Rumela, Antoniego Słonimskiego), a także fragmenty tekstów religijnych, z których najsłynniejszy to "Hymn o miłości" (z listu św. Pawła do Koryntian). W tamtych czasach z powodu ograniczeń cenzuralnych publikowała jedynie w drugim obiegu. Tak ukazały się kasety: "Ballady" Karela Kryla opublikowane przez wydawnictwo NOWA, "Pieśni, piosnki, piosneczki" (Oficyna Fonograficzna CDN) oraz poznański "Koncert" (Solid).

Występowała poza przestrzenią oficjalną, uczestnicząc w spotkaniach opozycji demokratycznej, koncertując w kościołach, ale odnajdowała się także w półoficjalnej sferze kultury studenckiej i szeroko rozumianej poezji śpiewanej. W 1983 zdobyła główne nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA.

Antonina Krzysztoń szerszą popularność zdobyła po roku 1989, kiedy zaczęły ukazywać się jej oficjalne płyty. "Inne światy", "Czas bez skarg", "Takie moje wędrowanie" należą do najważniejszych dokonań nurtu poezji śpiewanej i piosenki poetyckiej lat dziewięćdziesiątych. "Perłowa łódź", piosenka otwierająca ostatnią z wymienionych płyt, w 1993 roku znalazła się na czele listy przebojów Muzycznej Jedynki (Polskie Radio), przekraczając granice niszowego gatunku.

Krzysztof Gajda

FILMY
playVideo
"Czas bez skarg", TVP1 1995Antonina Krzysztoń śpiewa piosenki Karela Kryla. Autor programu: Jacek Jóźwiak, mat. udostępniony przez TVP, www.tvp.pl
playVideo
O debiucie na I Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981
playVideo
Janek Pietrzak uwierzył w mój talent i zaprosił "Pod Egidę”
playVideo
Antonina Krzysztoń: O współpracy z Jankiem Kelusem
playVideo
Karel Kryl jest mi bliski w tekstach i muzyce
playVideo
Należałam i należę do niepokornych
playVideo
Antonina Krzysztoń: Jestem wdzięczna Jankowi Kelusowi, że nam towarzyszył w trudnych czasach
playVideo
Światło, liście, niebo to moje najwcześniejsze wspomnienia "Afisz", magazyn kulturalny, TVP Lublin 2013.
playVideo
Paweł Sztompke: Antonina Krzysztoń ma taki głos, że mogłaby śpiewać festiwalowe piosenki na całym świecie przed każdą publicznością
MÓWI ANTONINA KRZYSZTOŃ
Mój śpiew jest modlitwą Nie potrafię zaśpiewać tekstu, z którym się nie zgadzam albo nie identyfikuję, albo jest mi obojętny. Podejście do słowa i odpowiedzialność za nie zawdzięczam mojej cioci Halinie Mikołajskiej (Polskie Radio 2009)
Cały czas jestem w drodze Istnieją wędrówki do miejsc, które są w człowieku, a których człowiek wcale nie widział. Są takie łąki, których się realnie nie widziało, ale one naprawdę są, są takie strumienie, takie wodospady i różne pejzaże (Polskie Radio 1994)
Pierwszy raz wystąpiłam na "Zakazanych piosenkach" Wzięłam gitarę i z kolegą Andrzejem Wyrzykowskim, zupełnie na wariata, pojechaliśmy na ten festiwal (Polskie Radio 1993)
PIOSENKI
To, co nie cieszy słowa i muzyka: Antonina Krzysztoń
Ku przyszłości słowa i muzyka: Antonina Krzysztoń
Braciszku słowa i muzyka: Karel Kryl
Przy sadzeniu róż słowa: Seweryn Goszczyński, muzyka: melodia tradycyjna
Odpowiedź słowa: Zbigniew Herbert, muzyka: Antonina Krzysztoń
Zajazd słowa: Zygmunt Jan Rumel, muzyka: Antonina Krzysztoń
Węgrom słowa: Zbigniew Herbert, muzyka: Antonina Krzysztoń
Przesłanie Pana Cogito słowa: Zbigniew Herbert, muzyka: Antonina Krzysztoń
TELEDYSKI

"Perłowa Łódź", Wytwórnia Muzyczna MTJ Poland, 2013

"Pada deszcz", prod. Pomaton EMI

"Usłysz, proszę", prod. Pomaton EMI, 2004

ZDJĘCIA Antonina Krzysztoń